10.08.2018 możliwy incydent burzowy sezonu 2018
Od kilku dni przeglądając mapy pogodowe w oczy rzucały się wyliczenia modeli numerycznych pod kątem możliwych silnych burz nad wschodnią i częściowo środkową częścią Polski około 10 sierpnia.
Cała sytuacja wiąże się z wejściem do Polski znad Niemiec zatoki niskiego ciśnienia z chłodnym frontem atmosferycznym co zaowocuje dużym kontrastem termicznym pomiędzy zachodem, a wschodem kraju.
Województwa szczególnie narażone na wystąpienie niebezpiecznych zjawisk: wschodnia połowa śląskiego, małopolskie, zachodnia połowa podkarpackiego, świętokrzyskie, wschodnia połowa łódzkiego, mazowieckie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, zachodnia połowa lubelskiego.





Gorąca i mocno niestabilna masa powietrza będzie stopniowo wypierana na wschód.



Zarówno w strefie przedfrontowej jak i bezpośredniego oddziaływania frontu prognozowane są liczne obszary silnej konwergencji wiatru co w połączeniu z wysoką zawartością pary wodnej w powietrzu (stosunek zmieszania 12-14 g/kg) będzie istotnym zapalnikiem inicjującym proces głębokiej konwekcji.







Z map modelu GFS i WRF wynika jednoznacznie - warunki termodynamiczne będą bardzo dobre. Prognozowana ilość energii cape osiągnie wartości 1000-2000 J/kg, przy równowadze chwiejnej od -3 do -6°C. Zawartośc wody w słupie powietrza osiągnie wartości od 30 do nawet 50 mm! Tu pojawia się zagrożenie wysokoopadowymi komórkami i superkomórkami burzowymi powodującymi zalania dróg, ulic i posesji.
Tak prezentuje się animacja modelu UM (wydanie 6 UTC, 9.08.2018) dotycząca trajektorii przemieszczania się strefy opadów i burz.



Warunki kinematyczne mieszczą się w kategoriach umiarkowanych i słabych. Pionowe uskoki powietrza powinny mieścić się w granicach 5-10 m/s w dolnym kilometrze oraz 5-15 m/s dla strefy 0-6 km przy czym warto zwrócić uwagę, że wartości wyższe obejmują głównie obszar płn.-wsch. kraju.



Na uwagę zasługuje też prognoza skrętności wiatru w dolnym kilometrze. W obszarze od Mazur przez mazowieckie po świętokrzyskie mowa jest o wartościach 50-150 m2/s2. W dolnych 3 km troposfery są to liczby rzędu 100-200 m2/s2 co sugeruje podwyższone ryzyko powstania superkomórek burzowych generujących:
-opad większego gradu średnicy od 1 do 5cm,
-silne prądy zstępujące z wiatrem w porywach 90-120 km/h, liczne downbursty,
-w skrajnych przypadkach dla obszaru od Mazur po woj. świętokrzyskie 10% ryzyko utworzenia trąby powietrznej.

Burzowy front zarówno w ciągu dnia jak i wieczorem i w godzinach nocnych będzie przemieszczał się w kierunku wschodnim, a komórki burzowe głównie na północny wschód.

Prognozowany rozkład temperatur maksymalnych według GFS:




===================================================================================================

Aktualizacja modelu UM (wydanie 12 UTC, 9.08.2018)






  PRZEJDŹ NA FORUM